fbpx

Озеро або ландшафтний заказник: що зміна назви може змінити для Вирлиці

50

Озеро Вирлиця в Дарницькому районі столиці, з подачі депутатів Київської міської ради, може стати ландшафтним заказником місцевого значення загальною площею 98 га. Таким чином депутати відреагували на нещодавні зіткнення активістів з поліцією, що сталися в травні біля озера.

Активісти намагалися знести будівельний паркан забудовника ТОВ «Мрія-Інвест», який орендує тут земельну ділянку. Вони стверджують, що компанія, побудувавши тут торговельно-розважальний центр, може знищити озеро, а птахам, які занесені до Червоної книги, не буде де гніздитися.

Забудовник же гарантує, що не буде нічого знищувати, а навпаки планує благоустрій озера і зробить зелені зони для фауни водойма. Що новий статус ландшафтного заказника може змінити для озера, міста і мешканців та компанії-забудовника, розбирався BIG KYIV.

Довгобуд з 16-річною історією

Територія, виділена під будівництво торговельно-розважального центру біля озера Вирлиця, – один з найвідоміших київських довгобудів. У 2005 року Київрада передала компанії-забудовнику «Мрія-Інвест» дві ділянки для будівництва багатофункціонального комплексу та благоустрою прилеглої території.

Реалізувати його протягом уже більше 15 років намагалися різні девелопери. Як стверджують учасники ринку: спочатку цим займалася компанія «XXI Століття» на чолі з Олегом Салміним і Львом Парцхаладзе, починаючи з 2012 року DCH IMMO Limited – дочірня компанія DCH Олександра Ярославського, а в 2016 році проектом цікавився власник декількох великих торгових центрів столиці Вагіф Алієв. З того часу територію біля озера просто обнесли будівельним парканом, але далі ситуація за всі ці роки нікуди не просунулася.

У минулому році стало відомо, що проектом зацікавилася група зарубіжних інвесторів. Почалася інженерна підготовка території біля озера, що і викликало обурення активістів після такого тривалого затишшя.

Озеро або ландшафтний заказник

Сьогодні територія біля озера об’єктивно не у кращому стані. Тут немає обладнаних підходів до води, купатися в озері через працюючий поруч сміттєспалювальний завод «Енергія» заборонено, а берег озера стає місцем проживання безхатченків. Той факт, що з територією на в’їзді, яка є першою візитівкою міста, треба щось робити, не обговорюється.

Депутати запропонували створити ландшафтний заказник місцевого значення. Народний депутат і голова київського міського осередку «Слуга народу» Леся Забуранна прокоментувала, що в Дарницькому районі і без того вистачає забудови і не вистачає екологічних зон. Але питання, що виникає у опитаних нами мешканців району, чи змінить реально щось для озера його нова назва. Адже після перейменування треба прийняти й інші важливі рішення, такі як виділення коштів в міському бюджеті на упорядкування берегової лінії озера і фінансування низки заходів щодо контролю за тим, що відбувається на березі озера. Бо, наприклад, в минулому році на березі озера просто влаштували звалище сміття під відкритим небом.

Також, погіршує ситуацію той факт, що місто навряд чи найближчим часом зможе самостійно провести роботи з благоустрою території навколо озера. Якщо раніше міська влада вела політику озеленення столиці, щороку відкриваючи нові парки і ремонтуючи старі сквери, то зараз пандемія внесла свої корективи, які безпосередньо вплинули на фінансування нових проектів. Роботи зі створення повноцінної рекреаційної зони можуть обійтися місту в сотні мільйонів гривень, які ефективніше буде використовувати, наприклад, на ремонт застарілих лікарень і доплати медикам.

У компанії «Мрія-Інвест» розповідають про свій варіант благоустрою озера. «Важливо уточнити, що Київрада передала нашій компанії земельні ділянки не тільки для будівництва, але і благоустрою прилеглої території озера Вирлиця. Це важливий пункт, який відображений в нашому проекті, для розробки якого ми залучили одну з найбільш шанованих компаній в цій сфері – голландське бюро TconcepT. У проекті передбачено створення зелених острівців природи, рекреаційної паркової зони, відкритої для всіх жителів міста, організацію спортивних майданчиків, велодоріжок і фонтанів», – говорить директор ТОВ «Мрія-Інвест» Наталія Науменко.

На наш запит в голландському бюро надали матеріали, які були підготовлені для забудовника. «Один з фокусів діяльності TconcepT є розробка концепцій зі створення якраз рекреаційних паркових зон по всьому світу. Наша місія – створювати місця, куди люди хочуть йти і де хочуть проводити час. Для благоустрою берега озера Вирлиця було запропоновано комплексне рішення, що об’єднує зони відпочинку для різних вікових груп і створення зелених острівців природи для фауни озера», – повідомили в TconcepT.

Також, компанія для реалізації проекту готова залучити урбаністів, які беруть участь у формуванні міського середовища на етапі планування, обговорюють план робіт з жителями, що і як поліпшити, а потім втілюють ці ідеї в життя. Завдяки цьому люди починають відчувати свою відповідальність за благоустрій, більш дбайливо ставляться до об’єктів міського середовища.

Що далі

Подальшу долю озера Вирлиця депутати планують вирішити на пленарному засіданні сесії Київської міської ради. Якщо буде прийнято рішення про оголошення ландшафтним заказником місцевого значення «Озера Вирлиця», компанії-забудовнику доведеться переглянути свій проект і подальші дії в цілому.

У «Мрії-Інвест» до такого сценарію готові. У компанії стверджують, що готові доопрацювати проект з урахуванням вимог, враховуючи новий статус Вирлиці. «Ми б хотіли, щоб місцева влада почула, що ми налаштовані конструктивно, в інтересах міста та його жителів. На даний момент тільки за оренду земельних ділянок біля озера ми в рік платимо до 15 млн гривень до бюджету Києва. Завдяки нашому проекту, в столиці буде додатково створено близько 7-10 тисяч робочих місць. Це серйозні інвестиції, тому ми готові шукати компроміс з усіма учасниками процесу», – каже Наталя Науменко.

Комментарии
Loading...