На Чернігівщині не буде водіїв «швидкої»

У Чернігівській області 30 водіїв швидкої допомоги стали екстреними медичними техніками. Тепер вони можуть надавати домедичну допомогу при невідкладних станах. Чому виникла потреба опанувати водіям нову спеціальність, та як вони працюють на викликах. Про це — розповіла медичний директор Чернігівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Олена Суклєта.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2012 р. № 1114 з 1 січня 2025 р. працівники бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги, фахівці, які займають посади водіїв, для роботи у складі бригади парамедиків повинні мати професійну кваліфікацію «екстрений медичний технік». Це один з викликів сьогодення – навички надання домедичної допомоги. Всі працівники бригади швидкої повинні бути її повноцінними членами та мати навички надання першої медичної допомоги. 

В Україні зростає попит на добре підготовлені бригади екстреної медичної допомоги, які перебувають під величезним тиском через збільшення кількості цивільних осіб, які отримують важкі поранення внаслідок війни. Я вважаю, що це вкрай необхідно – повідомила директор.

Як проходило навчання?

Перша група водіїв, а саме 30 чоловіків, почали навчатися напочатку літа 2023 року. Заняття проводив Сумський фаховий медичний коледж. Група складається з людей, які виявили ініціативу отримати цю спеціальність.

Навчання відбувалося у декілька етапів. Перший етап – теоретичні знання. Працівники слухали онлайн-лекції викладачів коледжу і отримали рекомендації щодо практичних занять. Водії працювали спільно з фахівцями навчально-тренувального відділу симуляційної медицини під контролем викладачів з Сумського фахового медичного коледжу.

В Центр надсилали відеоматеріали практичних занять,  складали теоретичні та ситуаційні завдання, іспити у вигляді тестів.

Для чого це зроблено?

Найближчим часом водії отримають нову професію екстреного медичного техніка, яка є в класифікаторі професій в Україні. Тобто, люди стануть повноцінними членами бригад і вимоги до них будуть більшими. Вони будуть повноцінно допомагати та надавати екстрену медичну допомогу.

Згідно з законом, у бригаді медичної допомоги має бути щонайменше водій та два фельдшери. Проте не завжди є можливість створити таку бригаду. Тому, це гарний вихід з ситуації, коли водій з фельдшером надаватиме допомогу. 

Під час надання екстреної медичної допомоги пацієнтам виконує вказівки лікаря або парамедика. Спостерігає за пацієнтами, що перебувають у невідкладному стані, бере участь у наданні допомоги за побічних реакцій на лікарські засоби, виконанні реанімаційних та інших медичних заходів. Допомагає транспортабельним пацієнтам розміститися у спеціалізованому санітарному автомобілі екстреної медичної допомоги; нетранспортабельних пацієнтів після проведення реанімаційних процедур допомагає фіксувати на ношах та розміщувати у салоні автомобіля відповідно до встановлених правил. Бере участь у визначенні порядку та пріоритету невідкладного транспортування та маршруту госпіталізації до відповідного закладу охорони здоров’я. Підтримує спеціалізований санітарний автомобіль екстреної медичної допомоги у стані готовності, обслуговує наявне спеціалізоване устаткування транспортного засобу, замінює витратні матеріали, перевіряє справність та готовність відповідного устаткування.

І це лише мала частка з того, що входить до обов’язків екстреного медичного техніка.

Звідки виникла потреба?

Водії постійно допомагають команді — особливо в районах області водії виходять і надають допомогу: рятують та реанімують. Таких випадків дуже багато, втім, є конкретні обмеження. Фельдшер та лікар – медичні працівники, які можуть робити призначення та ін’єкції. Водії цього робити не можуть. Раніше водії, особливо в сільській місцевості, не сиділи осторонь, вони постійно допомагали. А зараз це буде їхній обов’язок. 

“Впродовж наступних років ми плануємо навчити всіх. До кінця 2024 року у нас не має бути водіїв швидкої допомоги, будуть екстрені медичні техніки” – запевнила директорка.

На разі це дуже необхідне нововведення адже — вільні руки завжди потрібні: при важкому стані, при ДТП чи падінні з висоти. Також – це травма від вибуху, вогнепальні поранення. Наскільки це буде продуктивним – покаже час. 

– 

Автор: Вадим Платонов