На Чернігівщині найбільше ворожих обстрілів зазнають населені пункти в Новгород-Сіверському районі. Тож через це доводиться долати чимало різних викликів.
А останніми днями ще й вдарили морози, що теж додає клопотів. Про це і не тільки – в розмові з Сергієм Сергієнком, начальником Новгород-Сіверської РВА.
Пане Сергію, наскільки нині інтенсивні ворожі обстріли прикордоння і чи виїжджають люди з небезпечних територій?
Обстріли, на жаль, продовжуються. Минулого тижня по двох громадах – Семенівській і Новгород-Сіверській – було випущено десь 75 боєприпасів.
Є населені пункти, де населення майже виїхало, а є й такі, де немає жодного жителя. Але все одно в зоні небезпеки залишаються на сьогодні приблизно 13 700 осіб, із них – 1416 дітей. Тому над питанням відселення людей на більш безпечну територію разом із головами громад працюємо постійно. Трапляється, що люди виїжджають, але через якийсь час повертаються. Бо кажуть, що то їхній дім. Дуже тяжко вмовити людей поважного віку, пенсіонерів, які не хочуть нікуди їхати. Тож стежимо, щоб у них була можливість отримати медичну допомогу, щоб було налагоджене водопостачання, електрика. Громади над цим працюють і ми це питання контролюємо.
На сьогодні у випадку евакуації, якщо буде критична ситуація і треба буде людям виїжджати, то відповідно до планів евакуації, затверджених ОВА, маємо місця для переселенців, із продуктами харчування на перший час. Такі місця у нас визначені в кожному районі, зокрема й у нашому. Бо може так статися, що світла не буде, то будемо пропонувати людям переїхати. Також можемо заселяти гуртожитки.
Ускладнення погодних умов додало клопотів?
Так. Через непрості погодні умови є відключення електропостачання в населених пунктах. У Семенівській громаді – 6, у Новгород-Сіверській – 9, Коропській – 2 і Понорницькій теж 2. Зараз бригади працюють, на сьогоднішній ранок кількість абонентів, відключених від електропостачання, становила 653. Бригади обленерго нині вже працюють. Спочатку там, де найбільша кількість абонентів, це в таких населених пунктах, як Понорниця, Краснопілля, Грем’яч. Далі працюватимуть у населених пунктах, де менша кількість населення проживає.
Чи забезпечені люди, особливо в прикордонних населених пунктах, хлібом і всім потрібним?
Разом із громадами відстежуємо ситуацію з підвезенням хліба. Зокрема, не тільки того, що потрапляє в мережу на продаж. Від чернігівської компанії «Наша булочка» завозять у громади Семенівки та Новгорода безкоштовні хлібобулочні вироби. У співпраці з громадськими організаціями, старостатами і РВА розвозимо цей хліб по населених пунктах району, щоб підтримати верстви населення, які потребують нашої значної уваги. Зокрема здійснюється доставка продуктів харчування, багато громадських організацій продовжують спілкування з громадами, з громадськими об’єднаннями. Передають не тільки продукти, а й будівельні матеріали. Це все й інші речі насамперед передаємо багатодітним родинам, людям похилого віку, інвалідам. Також відбувається робота з переселенцями. На сьогодні надають пакети для відновлення житла, якщо в цьому є потреба чи люди переїхали. Є ковдри, білизна, яку видають людям для забезпечення їх усім потрібним. Передають медичні препарати. У такому форматі працюємо.
Повторюся, що продуктами люди забезпечені. Постачання продуктів відбувається, хлібні машини проїжджають. Підвозять машини, які працюють в автономному режимі а також сільські заклади працюють. Товарами і предметами першої необхідності люди забезпечені.
Чи налагоджене сполучення між населеними пунктами району і чи розчищені дороги?
Доїхати можна, але щодо доріг питання є. На сьогодні працює обласний штаб, який контролює питання якості доріг, їх очищення та посипання. Сьогодні не всі дороги можуть бути навантажені. Бо за такої мінусової температури піщано-сольова суміш не працює, тому є пропозиції, і це обговорювали на щопонеділковому засіданні в голови ОВА, розглянути можливість обмеження руху. Наразі дороги дійсно в деяких напрямках проблематичні, з неналежним покриттям. Тож нинішні погодні умови треба враховувати під час користування дорогами.
–
Ірина Осташко