Старовинна та сучасна забудови дуже відрізняються. Старі будиночки більш атмосферні та помітні здалеку. Особливо приватні, прикрашені дерев’яним різьбленням.
Багато різьбленого оздоблення можна побачити на будиночках на Менщині. Причому «почерки» майстрів у селах зазвичай різні. Бо це роботи різних людей.
«У Бірківці мало не на кожному будинку вікна прикрашені різьбленням. Є дуже гарні будиночки з дерев’яним мереживом. Є багато чого однакового, зробленого за стандартами, але є й неповторне», –зазначає Роман Боюн, староста Бірківськогостаростинського округу.
Він також каже, що нині вже, на жаль, немає майстрів, які вміють робити таку красу. Та й будиночки з різьбленням уже старі. Утім, люди, коли міняють старі вікна на нові, пластикові, то різьблені віконниці залишають.
«Різьблені не тільки вікна, будинки прикрашає мережка. Але мережок залишилося небагато. Тільки два будинки в селі, де є таке оздоблення. Є цікаві меблі дерев’яні, меблі різьблені, але вони вже поодинокі. Нині таких меблів уже ніхто не робить, бо є сучасні. Це вже як раритети», – наголошує Роман Боюн.
.
На Менщині всерйоз перейнялися ініціативою збереження дерев’яного різьблення. Навіть був проєкт «Дерев’яні очі Менщини». Усе задля збереження культурної спадщини. Адже різне оздоблення будинків виготовлене з недовговічного матеріалу – дерева, що з плином часу псується та руйнується. А майстрів, які могли б відтворити цю рукотворну красу вже вдень із вогнем не знайдеш.
Тож команда небайдужих менян досліджувала найцікавіші зразки вікон по селах громади, фотографувала їх і вивчала історію створення. Побували,зокрема, й у вже згаданій Бірківці.
Пізніше найцікавіші з прикладів знайшли втілення в різноманітних цікавинках. Зокрема, виготовили тематичні пазли, розмальовки для дітей. А з місцевим гончарем виготовили магніти, аби вони могли нагадувати про цікавий проєкт.
Між тим, Менська громада – не єдина на Чернігівщині, де будинки прикрашає різьблення. Дуже багато колоритних будиночків у селищах Радуль і Добрянка, що у Чернігівському районі. Там дійсно велика кількість різьблених віконниць і підвіконь. Зокрема, дуже незвичайним є радульське оформлення ґанків, веранд івіталень.
Ірина Осташко
Фото з інтернету