Голова НБУ Андрій Пишний вважає, що вже з перших днів січня на українців чекає подорожчання продуктів і цього не уникнути у 2024 році. Упродовж першого місяця року ціни на харчі можуть вирости на 5%, йдеться на сайті Національного банку України.
Подорожчання харчів спричинять декілька факторів, які вже негативно впливають на ринок. Перше – блокада українських кордонів. Так, ритейлери шукають обхідні шляхи й вже налагодили постачання в обхід польських протестувальників, але це призводить до значного здорожчання логістики.
Значна частина харчів, які є у супермаркетах та на ринках, йде зі сторони ЄС. До прикладу, цитрусові та тепличні овочі, значна частина яких раніше привозилася морем, тепер доставляється через країни Європи.
Насамперед можуть здорожчати ціни на такі товари:
- молочні продукти
- цитрусові
- макаронні вироби
- газовані напої
- тепличні овочі
І загалом все, що потрапляє в Україну манівцями, і що дорого везти.
За даними НБУ, значну частину харчів власного українського виробництва вже використали. Більшість цих продуктів було розпродано ще восени, а для зимового зберігання закладалися овочі в обмеженій кількості. Тому імпорту не уникнути.
Не варто забувати й про новорічне здорожчання харчів. Ціни на м’ясні вироби вже почали поступово збільшуватись, особливо на ковбасні вироби, вартість яких збільшилася до 10%, залежно від їхнього виду.
Очікується збільшення цін на такі продукти: овочі, включаючи картоплю; рибу; ікру; інші товари, вироблені поза країни.
Але жителі України ще мають два тижні до кінця 2023 року, щоб встигнути зробити запаси харчів. Ціни на цей період будуть ще більш менш стабільними, вважає керівник Нацбанку України.