Отримали сертифікат на купівлю будинку, але мають сплатити податки: історія жительки Чернігівщини, чиє житло розстріляли

b9b3db786e5df6a5fa977ba87c04613a

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Алла Пилипенко на подвір’ї, де колись стояв будинок її родини. ФОТО: Суспільне Чернігів

Після того, каже жінка, вони жили у друзів та родичів. У вересні 2022-го на їхньому подвір’ї волонтери встановили модульний будинок – перший в Іванівці. Відбудувати свій дім родина не мала можливості, тож вирішила скористатися програмою «єВідновлення». Алла говорить: вони подали заявку торік у серпні й чекали на сертифікат близько трьох місяців. Отримавши його, знайшли житло через рієлтора.

«Стали ми співпрацювати з нотаріусами, які казали, що скоро почне працювати програма на бронювання коштів. Ми дуже довго вагалися, чи варто зараз бронювати. Тому що там, якщо бронюєш кошти, то протягом 30 діб має відбутися угода. Але вирішили, що все ж таки треба швиденько. Бронювання коштів зробили і через п’ять днів нам прийшло в «Дію» повідомлення, що кошти заброньовано».

80 тисяч гривень податку

За словами Алли, їхній зруйнований будинок оцінили у три мільйони 195 тисяч гривень. Саме на цю суму їхня родина отримала сертифікат на купівлю нового житла.

Отримали сертифікат на купівлю будинку, але мають сплатити податки: історія жительки Чернігівщини, чиє житло розстріляли

Так виглядав будинок Алли Пилипенко в Іванівці біля Чернігова до того, як його розстріляли. ФОТО: Алла Пилипенко»Це буде якийсь особливий рахунок у продавця, на який він уже після купівлі-продажу отримає [гроші]. Ми цих коштів у руках, звісно, тримати не будемо. У нас тільки є сертифікат у «Дії»», – пояснює Алла Пилипенко.

За ці гроші родина Алли змогла знайти будинок у Чернігові в мікрорайоні Масани.

«Ми б хотіли залишитися в Іванівці жити, але ми не можемо тут купити будинок. По-перше, люди ще не зовсім розуміють, що це таке сертифікати, не дуже хочуть із цим працювати, продавати за сертифікати. І друге – це те, що на сертифікат гроші приходять у гривнях. А люди хочуть за валюту продавати».

Окрім того, покупка житла за сертифікат має ще один нюанс – покупець має своїм коштом сплатити податки. У випадку Алли Пилипенко – це 80 тисяч гривень. Про це жінка дізналася вже після бронювання грошей.

За словами керівника управління містобудування та архітектури Чернігівської ОВА Сергія Курені, вони зараз вивчають це питання:

«Ми очікуємо якогось уже практичного кейсу від тих громадян, які закінчать цей процес. І, за результатами, ми сформуємо якісь рекомендації для громадян. Якщо ситуація буде того потребувати, підготуємо відповідне звернення до Кабінету Міністрів щодо внесення певних правок чи змін до постанови, яка регламентує цей процес».

Отримали сертифікат на купівлю будинку, але мають сплатити податки: історія жительки Чернігівщини, чиє житло розстріляли

Керівник управління містобудування та архітектури Чернігівської ОВА Сергій Куреня. ФОТО: Суспільне Чернігів

Скільки охочих скористатися програмою

Сергій Куреня каже: всього на Чернігівщині через «Дію» сформовано 100 сертифікатів, заявок подали 486. Цей вид компенсації за зруйноване житло став можливим з осені минулого року. Для цього у всіх територіальних громадах створені комісії, які розглядають заявки людей.

«Є безпосередньо у нас тут громади-лідери – це Іванівка, Новий Білоус, які дуже швидко і активно включилися в цей процес», – говорить Сергій Куреня.

За словами голови Іванівської громади Олени Швидкої, сертифікати у них отримали 40 людей. Каже: їхня комісія, аби пришвидшити процес, працює не лише в робочий час.

«Вони розуміють те, що людям потрібно це. Дуже. Бо кожен із них також постраждав у цей період. Тому вони розуміють, що кожна людина повинна якнайшвидше або відремонтувати, або придбати житло», – пояснює Олена Швидка.

Отримали сертифікат на купівлю будинку, але мають сплатити податки: історія жительки Чернігівщини, чиє житло розстріляли

Голова Іванівської громади Олена Швидка. ФОТО: Суспільне Чернігів

Точної кількості людей по всій області, які подали заявки на бронювання коштів, немає, каже Сергій Куреня:

«Є вже десь близько десяти людей, можливо, навіть зараз і більше, які подали заяви про бронювання коштів, і знайшли продавців, які готові їм продати житло за ці житлові сертифікати. Вони зараз знаходяться в процесі оформлення купівлі-продажу вже за цією системою».

В ОВА очікують завершення хоча б однієї з цих угод, щоб сформувати робочий алгоритм на майбутнє, говорить Сергій Куреня.