Шляхами Подесення: село Діхтярівка — тут творилась історія

xshljahami podesennja selo dihtjarivka tut tvorilas istorija 3e662bd.jpg.pagespeed.ic .mwgicz

Село Дігтярівка розташоване південніше Новгорода-Сіверського (дорогою на південний схід 15 км) на схилах долини Десни. Як і багато тутешніх сіл, заснували його переселенці із Наддніпрянщини у 17 столітті (першу згадку датують 1673 роком).

Назва говорить про заняття місцевих мешканців – вони виробляли дьоготь. Ймовірно, у ті часи це було містечко, адже тут був цегляний завод, а неподалік розташовувалися копальні вапна, і належали вони гетьману Івану Мазепі.

На початку 18 століття Іван Мазепа збудував у Дігтярівці велику церкву. Із власної цегли та власного вапна, на думку більшості дослідників, за проектом західного архітектора, гетьман звів великий храм у стилі українського бароко. Його освятили на честь Покрови Божої Матері у 1708 році.

Шляхами Подесення: село Діхтярівка — тут творилась історія

У вересні 1708 року шведські війська Карла ХІІ увійшли на територію України. 30 жовтня у Покровській церкві Дігтярівки відбулася історична зустріч між гетьманом України та королем Швеції – під її куполом було підписано україно-шведську військово-політичну угоду. Карл ХІІ тоді подарував церкві чавунні плити для підлоги, із гравіюванням «К ХІІ».

Шляхами Подесення: село Діхтярівка — тут творилась історія

Тривалий час ніхто не згадував про історію храму. Його не зруйнували в часи Російської імперії – навіть Петро І пошкодував руйнувати Покровську церкву. У часи найбільшого тиску на релігію у 30-ті роки минулого століття храм вистояв, але у 1961 році руки совєтських варварів дотяглися до мазепинської церкви – голова місцевого колгоспу наказав бульдозерами розвалити святиню. Звалили бані, зруйнували частину стін, але повністю знести церкву не вдалося.

Шляхами Подесення: село Діхтярівка — тут творилась історія

У 2009 році у Дігтярівці було створено православну громаду Київського патріархату. Люди почали шукати кошти на реставрацію храму. І знайшли – допомогу надали українці із діаспори із США та Канади, із благодійного фонду імені Андрія Первозданного. Відбудовою взявся керувати київський архітектор Сергій Юрченко.

Шляхами Подесення: село Діхтярівка — тут творилась історія

Церква має дуже складну будову, тому відновлювати її непросто. У стінах та підлозі отвори та ходи, крізь яке мало йти тепле пічне повітря, нагріваючи храм. На думку архітектора храм не могли звести місцеві будівельники.

Можливо, ми б вже мали відбудовану старовинну святиню, але у Дігтярівці з’явилися представники московської патріархії, які теж почали претендувати на храм. А було це в часи януковича… Діаспора, побоюючись за майбутнє храму, перестала давати кошти – відбудова і реставрація припинилися, тому маємо відновленим лише один приділ храму. Коли продовжаться роботи – поки не зрозуміло, але вже можна казати, що мазепинська церква не зникла у безвісти.

Поряд із церквою стоїть занедбана будівля парафіяльної школи, яку збудували у 1910 році. Є в селі й старий клуб, на вигляд початку 20 століття. На пагорбі, де гарний оглядовий майданчик, із краєвидом долини Десни. Тут стоїть пам’ятний знак зустрічі Мазепи та Карла.

Шляхами Подесення: село Діхтярівка — тут творилась історія

Джерело: Україна Інкогніта